“Від цього залежить врожайність”: Добрива які вносять під озимий часник у жовтні
Посадка озимого часнику сівком — найпопулярніший спосіб вирощування цієї культури, який дає врожайність з квадратного метра до 4 кг, а іноді й вище при правильному догляді, до якого належить внесення добрив на старті, інформує Ukr.Media.
Сівок озимого часнику являє собою дрібні цибулинки, приблизно 2-3 см в діаметрі. Сівок має кілька переваг: його легко саджати, він швидко вкорінюється, добре зимує і дозволяє отримати більш ранній урожай наступного року порівняно з весняною посадкою.
Зазвичай сівок озимого часнику саджають на відстані 10 см один від одного в ряду, а між рядами залишають 25 см. Цього достатньо для вентиляції та доступу світла, а якщо якась цибулинка і не зійде, її місце наступної весни можна віддати під моркву. Морква і часник чудово уживаються один з одним. Цей тандем допомагає відлякувати шкідників: часник відганяє морквяну муху, а морква — цибулеву. Альтернативно в порожнє місце можна помістити горошинки — горох з часником теж дружать.
Середина і кінець жовтня — найкращий час для посадки озимого часнику.
Городників, схильних відкладати всі справи на потім, слід попередити, що посадка пізніше жовтня може призвести до неприємних наслідків — наприклад, рясність весняних квіток, які зменшують розмір цибулин, їх вагу і лежкість.
Низькі температури при посадці, тим більше, на тлі відлиг (тобто, стресова подія), стимулюватимуть утворення квітконосів, які навіть при ранньому видаленні все одно зменшать розмір і вагу цибулини (вполовину порівняно з аналогічною без квіток).
У жовтні погода більш стабільна, а ґрунт ще дозволяє рослинам витягувати поживні речовини. Пам'ятайте, перше, що повинен зробити часник після посадки — пустити нове коріння!
Добрива для озимого часнику на різних етапах
Підгодівля озимого часнику життєво важлива для успіху.
Урожай значно покращується, якщо з осені при посадці застосовується так звана фосфорна обв'язка. Для цього фосфор поміщають приблизно на 10 см нижче сівка з розрахунку пів склянки суперфосфату на кожні 10 метрів рядка. У посадкову траншею засипають фосфорне добриво, зверху трохи закривають ґрунтом, потім розміщують сівок і присипають ґрунтом вже доверху.
Наступної весни вносять комплексне добриво з азотом, оскільки розмір цибулини напряму залежить від кількості і розміру зелених листків або верхівок на момент формування цибулини. На кожен лист буде по кільцю часнику. Чим більший лист, тим більшим буде кільце. Часник спочатку дає верхівку, а потім, залежно від сорту і тривалості світлового дня, почне формувати цибулину.
Використовуйте сульфат амонію, якщо ґрунт лужний, тому що це добриво трохи знижує pH. Аміачна селітра добре підходить для садів з кислим ґрунтом. Як оперативне втручання, якщо не встигаєте внести ґрунтове добриво, застосовуйте рідке листкове добриво з азотом.
Не вносьте добрива після середини літа. Пізнє внесення сприяє новому м'якому росту, і часник не буде зберігатися.
Корисні поради
Гнилі — ключова проблема цієї культури. Пам'ятаючи про це, слід уникати перезволоження та/або важких ґрунтів. Часник найкраще вирощувати на припіднятих грядках близько 10 см заввишки і 50 см завширшки.
При цьому ґрунт повинен бути пухким всередині, але достатньо ущільненим зовні. Твердий ґрунт дозволяє витримати зимову погоду. А хороший дренаж необхідний, тому що якщо цибулини будуть сидіти взимку у воді, вони згниють.
Правильний підхід — перекопати землю за місяць або пару тижнів з внесенням компосту до посадки сівка. Це дозволить ґрунту осісти і трохи зміцніти. Птахи — надійні помічники городника — розправляться зі шкідниками.
Картопля, ймовірно, є відмінною попередньою культурою для посадки озимого часнику, оскільки ґрунт буде вже добре перекопаний. Квасоля і горох також відносяться до сприятливих попередників. Звісно, сортуйте сівок, відбираючи тільки здоровий посівний матеріал.
Про мульчу. Оскільки цибулина знаходиться під землею, то добре переносить холоди. Однак шар мульчі, наприклад, чистої соломи, все одно допомагає зимівлі в холодному кліматі. При посадці в жовтні грядку вкривають через місяць, тобто в листопаді.
Наступного року ми теж будемо застосовувати свіжу мульчу — на додаток до достатньої кількості добрив, для нарощування цибулини необхідний рівномірно вологий ґрунт. Навесні зручно мульчувати свіжоскошеною травою без насіннєвих головок для збереження вологи.
Джерело: ukr.media