Плата за комуналку з 1 липня значно зросте
В Україні з 1 липня значно зросте плата за комуналку. Загальна сума платежів стане відчутно вищою, хоча подорожчають не всі комунальні послуги.
Про те, як зміниться вже з наступного місяця плата за комуналку, розповіло видання one.ua.
Звісно, у тих, хто отримує субсидії або хто має пільги на оплату комуналки, сума витрат майже не зміниться. Проте решта українців, які не мають жодних пільг від держави, дуже гостро відчують зростання витрат на комуналку.
Плата за воду
Тарифи на холодну воду, мабуть, можна назвати найбільш “багатостраждальними” з усіх комунальних тарифів. Їх уже другий рік поспіль марно намагаються підвищити. Уперше НКРЕКП (саме вона затверджує тарифи на воду) вирішила їх підвищити ще навесні минулого року. Однак це рішення Нацкомісії викликало гостру критику і невдоволення влади. Членам Нацкомісії натякнули, що влада зробить відповідні кадрові висновки, і зрештою вони вирішили залишити все незмінним: і тарифи, і своє перебування на посадах.
Друга спроба підвищити вартість холодної води була хоробро зроблена НКРЕКП уже в поточному році. Тоді ж було оголошено, що тарифи на воду зростатимуть у 2024 році в два етапи. Однак і вдруге у Нацкомісії “не піднялася рука” на підвищення вартості води. У підсумку, змогли підвищити тарифи лише в невеликих містах, де тарифоутворенням на воду займається місцева влада. При цьому міськводоканалам у великих містах тарифи на воду затверджує НКРЕКП.
За час цих перипетій уже неодноразово змінилася вартість електроенергії, яка становить чималу частину витрат на електрику. Крім того, зросли зарплати працівників водоканалів і ціни на комплектуючі. Тож плата за воду вже давно не наздоганяє її собівартості, і наразі міські водоканали попереджають про свій жалюгідний стан і по суті працюють на межі. Але натомість споживачі поки що платять за воду незмінну ціну, яка не зміниться і в липневій платіжці.
Плата за газ
Урядом встановлено заборону на підвищення вартості газу для населення до кінця війни. Тож у всіх постачальників поки що тарифи залишаються на тому ж рівні, який був на 24 лютого 2022 року. Таким чином, тарифи на газ для побутових споживачів поки що перебувають у діапазоні від 7,70 грн/кубометр до 9,99 (у різних постачальників вони різні). Та оскільки переважна більшість побутових споживачів (98%) купує газ у Нафтогазу, то в основному все населення України оплачує газ за тарифом 7,96 грн/кубометр.
Плата за електрику
Ось саме ця стаття витрат у липні зросте дуже суттєво і потягне за собою всю комунальну платіжку. Це пов’язано з тим, що з 1 червня зріс тариф на електроенергію. Причому його зростання становило майже 64%. Замість 2,64 грн, які були до цього, тепер вартість кіловат-години становить 4,32 грн.
Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:
А тим часом лише рік тому, у травні 2023, тариф на електроенергію дорівнював 1,44 грн/кВт-год. Минулого року його підвищили також із 1 червня до 2,64. Таким чином, лише за один рік (з 1 червня 2023 року до 1 червня 2024) тариф на електроенергію зріс рівно втричі.
Що стосується тарифів на тепло (втім, влітку це не актуально) і гарячу воду, то вони так само, як і тариф на газ, захищені від підвищення мораторієм. Згідно із законом, заборона на їхнє підвищення має діяти до кінця війни. Та оскільки кінця війні поки що не видно, то вже подейкують, що прийдешньої осені вартість тепла може зрости, як і тарифи на всі основні енергоресурси.